Ładowarki samochodowe

Ładowarki samochodów
elektrycznych

Na początku 2020 roku po drogach publicznych jeździło ponad 10 700 samochodów elektrycznych zarejestrowanych w Polsce. I kwartał przyniósł niemal 90% wzrost rejestracji aut hybrydowych i w pełni elektrycznych w zestawieniu z tym samym okresem roku poprzedniego. O czym to świadczy? Widoczny jest wzrost popularności i zaufania Polaków do aut korzystających z alternatywnych źródeł energii. W jaki sposób możesz skorzystać z dobrodziejstw bezemisyjnych aut i instalacji fotowoltaicznej jednocześnie?

przydomowa ładowarka samochodowa

Jak ładowane są samochody elektryczne?

Wraz ze wzrostem sprzedaży pojazdów typu plug-in oraz pełnych „elektryków” powstają stacje miejskie umożliwiające ładowanie samochodów elektrycznych. Można je podzielić na dwa typy:

  • stacje średniej szybkości ładowania typu AC (tańsze);
  • stacje szybkiego ładowania DC (droższe).

Całkowity koszt naładowania akumulatorów uzależniony jest od ich pojemności wyrażanej w kilowatogodzinach (kWh). Dla przykładu model BMW i3, jeden z najbardziej popularnych na polskim rynku aut elektrycznych, ma baterie o łącznej pojemności ok. 33 kWh (wersja po faceliftingu). Koszt przywrócenia pełnego stanu naładowania akumulatorów na stacji AC to ok. 40 zł. Szybsze stacje są droższe i tam cena za taką usługę oscyluje w granicach 66 zł.

Tańsza alternatywa dla ładowania aut elektrycznych

Innym sposobem na zmniejszenie kosztów zasilania auta z silnikiem elektrycznym jest wykorzystywanie sieci domowej i zwykłego gniazdka 230 V. Dzięki temu koszt jest proporcjonalny do aktualnie wybranej taryfy i oscyluje w granicach 60 gr za 1 kWh. Taki sposób ładowania ma jednak swoje ograniczenia i przede wszystkim chodzi o czas takiej operacji.

O ile samochód nie jest potrzebny po pracy, można go wieczorem podłączyć do gniazdka i odłączyć dopiero rano. Najczęściej jednak ładowanie trwające kilkanaście godzin jest uciążliwe. Na szczęście jest rozwiązanie.

Jak wykorzystać instalację fotowoltaiczną do ładowania akumulatorów?

Nie ma w tym nic dziwnego – ładowanie samochodu w domu z instalacji fotowoltaicznej jest możliwe i daje świetne efekty. Dlaczego? Sekretem jest dostęp do „zielonej” i darmowej energii produkowanej przez panele PV. Warto zaplanować je tak, by zapewniały pewien zapas produkcyjny, który pokryje zapotrzebowanie domowe i będzie mógł być sprzedawany do sieci zewnętrznej. Dzięki temu w dowolnej chwili za darmo można podłączyć swój samochód elektryczny do instalacji typu wallbox. Ładowanie trwa niemal 3 razy szybciej niż z tradycyjnego gniazdka i przede wszystkim jest darmowe.

Jeżeli chcesz cieszyć się czystą energią w swoim domu produkowaną wprost ze Słońca, zgłoś się do nas! Zapewnimy Ci odpowiednie wsparcie techniczne i pomożemy w wyborze elementów.

Przykładowe ładowarki samochodowe, które wdrażamy i instalujemy

EN Plus Smart Home Charger 11 kW
EN Plus Smart Home Charger 11 kW
Ensto One Home 7 kW
Ensto One Home 3,6 kW
Commander 2
Commander 2
Pulsar Plus
Pulsar Plus