Ładowarka samochodowa a panele fotowoltaiczne – czy warto?

Ładowarka samochodowa
a panele fotowoltaiczne – czy warto?

Data publikacji: 1 maja 2021

Chociaż w Polsce w ostatnim roku sprzedało się o wiele więcej aut elektrycznych i hybrydowych niż w poprzednich latach, nadal jest to rynek mocno przyszłościowy. Pojazdy są najczęściej miłą ciekawostką na drogach, a poznać je można po charakterystycznych zielonych tablicach. Czy w Twojej okolicy trudno o stacje szybkiego ładowania? Wiesz, czym jest carport fotowoltaiczny i jak może Ci pomóc w ładowaniu Twojego wymarzonego „elektryka”?

Ładowanie auta a fotowoltaika – jaki mają ze sobą związek?

instalacja carportów

Hybrydy typu plug-in oraz auta w pełni elektryczne wymagają stałego dostarczania prądu celem ładowania akumulatorów. Zdecydowana większość stacji ładowania umiejscowiona jest w Warszawie i innych większych miastach Polski. Dlatego, jeśli nie masz dostępu do takich miejsc, może warto pomyśleć nad przydomowym systemem ładowania pojazdu? Panele fotowoltaiczne zapewniają codzienny dostęp do darmowej energii elektrycznej, a największym kosztem ich uzyskania jest kupno i montaż. Jednak coraz więcej osób, które są w posiadaniu aut hybrydowych i elektrycznych decyduje się właśnie na osobistą minielektrownię.

Ładowarka samochodowa z paneli fotowoltaicznych – jak to działa?

W zasadzie jest kilka sposobów na wykorzystanie paneli słonecznych do ładowania akumulatorów samochodowych. Przede wszystkim w grę wchodzą wallboxy, stanowiące przydomowe stacje ładowania. W momencie nadprodukcji energii elektrycznej, zamiast oddawać ją do zewnętrznej sieci i odbierać ze stratą możesz podłączać pojazd i ładować akumulatory.

Panele PV i auto elektryczne to też dobre połączenie w przypadku nowoczesnych carportów. Nie każdy bowiem ma możliwość i miejsce do zamontować instalacji fotowoltaicznej dla domu, jednak w przypadku takiej konstrukcji jest to łatwiejsze. To nic innego jak wiata samochodowa pokryta panelami słonecznymi podłączonymi do ładowarki samochodowej. Takie rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne w polskich realiach.

Pozostaje jeszcze jeden wariant – zintegrowanie falownika przydomowej instalacji fotowoltaicznej z ładowarką samochodową. Decydując się na montaż minielektrowni, możesz wyposażyć się od razu w falownik, który będzie spełniał funkcję zasilająca auto. To rozwiązanie tańsze i bardziej dogodne niż zakup tradycyjnego falownika i wallboxa.

Mając panele słoneczne, możesz jeździć za darmo!

To prawda, ze przy odpowiednim zarządzaniu generowaną energią elektryczną nie musisz wydawać dodatkowych pieniędzy na ładowanie baterii samochodowych. Czy jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem? Daj znać!