Jak konserwować instalację fotowoltaiczną?

Jak konserwować instalację fotowoltaiczną?

Data publikacji: 4 maja 2021

Inwestorzy zastanawiają się często nad pytaniem, czy myć panele fotowoltaiczne. Są różne opinie na ten temat, często podparte twierdzeniem, że deszcz poradzi sobie z zabrudzeniami powstałymi na panelach. Inni natomiast są gorącymi zwolennikami mycia paneli słonecznych. Jak więc należy postąpić i dlaczego?

Mycie paneli słonecznych – dlaczego warto?

konserwacja fotowoltaiki
Kluczem do znalezienia odpowiedzi na to pytanie jest zrozumienie kwestii, czym najczęściej brudzą się panele. Nie bez znaczenia jest też rodzaj zabrudzeń. Co więc zanieczyszcza ogniwa słoneczne? To przede wszystkim pył, kurz, drobinki po topniejącym śniegu i zanieczyszczenia zwierzęce (np. odchody ptaków). W skuteczny sposób zmniejszają wydajność paneli, dlatego należy o nie odpowiednio dbać. Zachodzi jednak pytanie, jak i czym myć ogniwa, by pozbyć się zabrudzeń i nie zniszczyć instalacji?

Jak czyścić panele fotowoltaiczne i kiedy to robić?

Specjaliści w dziedzinie fotowoltaiki są zgodni, że odpowiedni czas mycia paneli jest kluczowy dla uzyskania oczekiwanych efektów. Przede wszystkim liczy się pora roku – najwięcej zanieczyszczeń (zazwyczaj) powstaje po zimie, gdy topniejący śnieg pozostawia po sobie mnóstwo kurzu i pyłu. Dlatego bardzo dobrym momentem na mycie paneli słonecznych jest wiosna. W zależności od tego, jak mocno instalacja brudzi się na przestrzeni roku, można powtórzyć tę czynność również na jesieni, lecz nie zawsze istnieje taka potrzeba. Trzeba po prostu dobrze obserwować poziom zanieczyszczenia instalacji.

Poza samym doborem pory roku, istotna jest też pora dnia. Unikaj mycia paneli w środku dnia, wybieraj raczej wczesny poranek lub późny wieczór. W środku dnia, gdy panele są rozgrzane, czyszczenie ich zimną wodą mogłoby doprowadzić do nagłego wystudzenia ogniw i zniszczenia ich. Poza tym w słoneczne dni wykonywanie prac konserwacyjnych mija się z celem, bo powstałe zacienienie spowoduje utratę sporej liczby zysków energetycznych.

A w jaki sposób najlepiej jest myć panele? To tego celu nie stosuj agresywnych detergentów. W wielu przypadkach wystarczy miękka szczotka (uważaj, by nie była twarda i szorstka) oraz spora ilość wody. Unikaj mycia myjkami ciśnieniowymi, które również mogłyby doprowadzić do uszkodzenia elementy pracujące w instalacji.

Czy możesz czyścic panele słoneczne sam?

W wielu wypadkach, szczególnie gdy system fotowoltaiczny masz na wyciągnięcie ręki, samodzielne mycie jest proste i przyjemne. Szczególnie w przypadku umiejscowionych na dachu paneli lepszym rozwiązaniem będzie posiłkowanie się pomocą osób, które trudnią się takimi usługami. Chodzi głównie o Twoje bezpieczeństwo.