Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Data publikacji: 8 maja 2021

W polskim krajobrazie spotkać można najczęściej dwa sposoby montażu paneli PV – nadachowe i naziemne. Z pierwszego z nich korzystają głównie domostwa i przedsiębiorcy, drugi natomiast zyskał uznanie wśród rolników i osób dysponujących sporą powierzchnią gruntową do instalacji farm fotowoltaicznych. Który ze sposobów jest najlepszy w danych warunkach? Z czym wiąże się prowadzenie montażu?

fotowoltaiczne instalacje gruntowe i dachowe

Montaż paneli fotowoltaicznych – rozwiązanie nadachowe

Najlepsze zyski energetyczne dają instalacje nadążne, które dostosowują kąt nachylenia paneli do padania promieni słonecznych. Jednak dla większości Inwestorów, takie przedsięwzięcie jest mało osiągalne. A więc, jak zamontować panele fotowoltaiczne, gdy do dyspozycji jest niewiele miejsca? Kluczem jest obliczenie wymaganego uzysku energetycznego na podstawie zużycia rocznego. Na tej podstawie dobiera się moc instalacji i liczbę paneli.

Gdy to już wiadomo, konieczne jest zaobserwowanie najdogodniejszego miejsca na przeprowadzenie instalacji. Najczęściej w przypadku gospodarstw domowych montaż paneli fotowoltaicznych odbywa się na dachu budynku. Wykorzystuje się do tego celu połać skierowaną najbardziej na południe, a jeśli trudno o taką, wykonuje się stelaż odchylający. Najczęściej jednak bardzo sprawnie można zrealizować inwestycje na podstawie samego kąta pokrycia dachowego.

Naziemne systemy fotowoltaiczne

Jeśli konstrukcja dachu i samego budynku nie pozwala na dodatkowe obciążenie go panelami słonecznymi, konieczne jest wykonanie naziemnej instalacji. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, chociaż trzeba być bardzo czujnym co do eksploatacji takiego systemu. Najlepiej umieścić go w miejscu z dala od ciągów komunikacyjnych. Panele umieszczone na ziemi łatwiej dostosować do warunków nasłonecznienia pod względem wyboru optymalnego kąta nachylenia i skierowania względem strony południowej.

Alternatywne sposoby montażu paneli PV

A gdzie zamontować panele fotowoltaiczne, jeśli obie powyższe wersje nie są dla Ciebie odpowiednie? Zyskującym na popularności jest montaż fotowoltaiki w pokryciu dachowym. Wymaga ona jednak dostosowania konstrukcji budynku już na poziomie jego projektowania. To bardzo estetyczny i niezwykle skuteczny sposób pozyskiwania energii słonecznej. Coraz większa liczba Inwestorów zainteresowana jest też na zespolenie instalacji PV z elewacją budynku. To nie tylko bardzo designerskie rozwiązanie architektoniczne, ale też sposób na nowoczesny wygląd budynku w połączeniu z jego energooszczędnością.
Chcesz zyskać więcej informacji o indywidualnej instalacji PV w swoim domu lub firmie? Zadzwoń lub napisz!