Fotowoltaika dla rolnictwa

Fotowoltaika dla rolnictwa

Produkcja rolna jest ściśle związana z cenami energii elektrycznej. Szczególnie nastawienie się na hodowlę bydła, ale też produkcję mleka jest w dużej mierze związane z wykorzystywaniem oświetlenia, ogrzewania, ale też chłodziarek czy dojarek. Mimo stałego postępu technologicznego park maszynowy stale pobiera spore ilości prądu, który rokrocznie drożeje. Odpowiedzią na ten trend jest fotowoltaika dla rolników. Czy to Ci się opłaci?

W jaki sposób zyskujesz na panelach słonecznych?

Istnieją dwa zasadnicze sposoby generowania zysków z posiadania paneli słonecznych. Pierwszy z nich to posiadanie praw Prosumenta. Warunek to instalacja nieprzekraczającą 50 kWp uzysku energetycznego (maksymalna wydajność paneli fotowoltaicznych). Na czym polega posiadanie takiego prawa? Rolnik, który decyduje się być prosumentem jest podłączony do sieci zewnętrznej i odprowadza nadmiar produkowanej przez siebie energii elektrycznej. W tym przypadku fotowoltaika dla gospodarstwa rolnego daje zyski przez pokrywanie zapotrzebowania na prąd z aktualnie generowanej energii elektrycznej, ale też pobierania wcześniej odprowadzonego prądu w ilości 80%.

Innym sposobem jest sprzedaż produkowanej energii elektrycznej. W takim przypadku jednak nie możesz nadmiaru odebrać z sieci na prawach prosumenckich, lecz po prostu będziesz musiał za nią zapłacić. Poza tym cena jednej kWh jest niższa niż w przypadku aktualnie obowiązujących stawek. Dlatego spora liczba rolników korzysta z praw prosumenckich.

W jaki sposób zainstalować panele fotowoltaiczne w swoim gospodarstwie?

Zazwyczaj grunty w rolnictwie wykorzystywane są do upraw roślinnych i wypasu bydła. Dlatego nie zawsze rolnicy decydują się na jednoczesny montaż paneli słonecznych na pastwiskach i wypasanie tam zwierząt. Jest to jednak możliwe, jeśli spełni się odpowiednie warunki montażowe. Taki sposób zagospodarowania nieużytków jest dobry dla uzysków energetycznych ze względu na swobodny sposób doboru kąta pochylenia paneli do promieni słonecznych.

Jednak częściej zauważa się tendencję do nadachowego montażu fotowoltaiki. Dlaczego? To bardzo proste – po co zabierać sobie cenny areał gruntów, skoro można wykorzystać do tego nieużyteczną powierzchnię dachów budynków gospodarczych? Właśnie tak fotowoltaika dla rolnictwa sprawia, że generowane są zyski liczony w tysiącach złotych. Podczas montażu na połaci dachowej należy zachować optymalny kąt padania obliczany stosowanie do położenia geograficznego miejscowości (zazwyczaj w okolicy 30-35 stopni od poziomu gruntu), a także skierować panele na wprost południa. Oczywiście konstrukcja dachu musi umożliwiać montaż dodatkowego obciążenia.

Na jakie zyski możesz liczyć i kiedy inwestycja się zwróci?

Oczywiście teoretyzowanie na temat zysków nie jest zbyt przekonujące. Dlatego trzeba wziąć pod uwagę konkretne liczby. Poniższe zestawienie pokazuje, jak kształtują się aktualne ceny związane z instalacją paneli fotowoltaicznych. Stopa zwrotu inwestycji nie uwzględnia ulg i dofinansowania, które są stosunkowo łatwe do zdobycia i pomagają w jeszcze szybszym generowaniu zysków.

Dla przykładu uwzględniono, że gospodarstwo rolne zużywa rocznie 25 kWh prądu elektrycznego. Do zaspokojenia tej potrzeby konieczne jest zastosowanie wydajniejszego systemu, dlatego wyliczenia oparto na fotowoltaice dla rolników o wydajności 30 kWp. Aktualne ceny prądu szacowane są na ok. 0,70 zł za 1 kWh w zależności od taryfy i lokalizacji, a także dystrybutora.

Roczne zużycie energii elektrycznej 25 kWh
Koszt prądu w skali roku * 17 500 zł
Oszczędności roczne ok. 17 500 zł
Koszt instalacji PV 30 kWp (panele) ok. 75 000 zł
Falownik ok. 12 000 zł
Pozostałe materiały i montaż ok. 30 000 zł
Całkowity koszt ok. 117 000 zł
Czas zwrotu inwestycji ok. 7 lat.

Co możesz zaobserwować z powyższego zestawienia? Fotowoltaika dla gospodarstwa rolnego jest bardzo dobrym sposobem na spadek kosztów za energię elektryczną i całą inwestycję można zakończyć w ok. 7 lat. Jednak czas ten można stanowczo skrócić. Jak to zrobić?

Dofinansowania i wsparcie dla gospodarstw rolnych

Jednym z popularniejszych programów realizowanych na terenie Polski jest Agroenergia, czyli program skierowany do rolników, posiadających gospodarstwa wielkości od 1 ha do 300 ha i tych, którzy nie finansują inwestycji ze środków publicznych. Aktualny nabór planowany jest od początku czerwca 2021, więc już niedługo będziesz mógł z niego skorzystać. Jakie są korzyści z przystąpienia do programu? W przypadku przykładowej instalacji możesz liczyć na jednorazową dotację w kwocie 15 000 zł, co przyspiesza zwrot inwestycji o ok. 1 rok.

Poza tym koszt instalacji fotowoltaicznej możesz odpisać od podatku rolnego. Taką czynność możesz wykonywać przez 15 kolejnych lat od zakończenia inwestycji. Wysokość zwrotu opiewa na 25%, co w przypadku powyższego przykładu stanowi 29 250 zł. Jeśli jesteś płatnikiem podatku VAT, cena instalacji jest dla Ciebie kwota netto, ponieważ VAT w całości podlega odliczeniu.

Czy fotowoltaika dla rolnictwa się opłaca?

Nie da się ukryć, że jest to bardzo dobra alternatywa na uzyskiwanie prądu elektrycznego. Szczególnie istotne jest to, że ceny energii elektrycznej stale rosną. Na przestrzeni 20 lat cena 1 kWh wzrosła z ok. 0,37 zł do 0,70 zł. A to ma ogromne przełożenie na Twoje zyski jako rolnika.

Jeśli chcesz oszczędzać na prądzie już teraz, zadzwoń!

Sprawdź, co może zaoferować Solar Eco Energia!

Jeśli jesteś zainteresowany instalacją fotowoltaiczną w swoim gospodarstwie to zadzwoń lu napisz! Doradzimy, jaki sposób umieszczenia paneli fotowoltaicznych w Twoim wypadku będzie najlepszy.