Ekologiczne źródła ciepła

Ekologiczne źródła ciepła

Stały wzrost zanieczyszczenia powietrza przy jednoczesnym uszczuplaniu konwencjonalnych paliw sprawia, że alternatywne źródła ciepła, jako systemy grzewcze do obiektów mieszkalnych i przemysłowych są niezwykle cenione. O jakich technologiach mowa? Przekonaj się!

Na czym bazują ekologiczne źródła energii?

To przede wszystkim zasoby w pełni odnawialne, które nie wiążą się z utratą paliwa zasilającego. W odróżnieniu od konwencjonalnych sposobów ogrzewania, czy uzyskiwania energii elektrycznej, te charakteryzuje pełna ekologia, niewyczerpalność i brak kosztów. Woda, powietrze i grunt – bo właśnie o nich mowa – świetnie sprawdzają się przy dostarczaniu niezbędnej energii cieplnej do naszych domów i zakładów przemysłowych.

Popularne systemy ekologicznych źródeł ciepła

Coraz bardziej rozpowszechnioną instalacją zapewniającą ciepło we wnętrzu pomieszczeń jest pompa ciepła np. marki Viessmann. W jaki sposób działa? Jej funkcjonowanie polega na pobieraniu energii cieplnej ze źródła (woda, grunt, powietrze) i przekazywanie jej za pośrednictwem sprężarki do budynku. Systemy grzewcze do obiektów mieszkalnych w postaci pomp ciepła nie wytwarzają energii cieplnej, lecz jedynie ją przekazują. Do działania potrzebują prądu elektrycznego, który może być dostarczany przy pomocy sieci elektrycznej zewnętrznej lub paneli fotowoltaicznych.

Dlaczego pompa ciepła jest dobrym wyborem?

Kluczowych jest kilka czynników. Przede wszystkim alternatywne źródło ciepła niczego nie spala. Jest więc ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Będąc zasilanym z paneli słonecznych, może pobierać darmowy prąd, co jest kolejnym powodem, dla którego warto sięgnąć po taką inwestycję. Sprawność tego typu źródła energii cieplnej wynosi maksymalnie 400%, co znaczy, że przyjmując 1 kW prądu, oddaje do 4 kW ciepła.

Wybierając taki sposób zasilania swojego domu i zakładu w energię cieplną, decydujesz się na instalację, która nie wymaga od Ciebie budowy komina, magazynu na opał, czy oddzielnego pomieszczenia, w którym umieścisz kocioł. Redukujesz także coroczne wydatki związane z zakupem gazu, węgla, czy drewna.

Szczególnie dobrym pomysłem jest łączenie systemów grzewczych dla obiektów przemysłowych i domowych z instalacją fotowoltaiczną. Można przy jej użyciu zaopatrywać się w ekologiczną energię elektryczną wprost ze słońca. W Polsce działa już ponad 300 000 takich indywidualnych instalacji PV, które przynoszą korzyści użytkownikom.

Szukasz alternatywnych źródeł ciepła? Chcesz dbać o środowisko i swoje otoczenie poprzez minimalizację emisji szkodliwych związków? Sprawdź, jak bardzo możesz skorzystać na instalacji pompy ciepła Viessmann w swoim domu. Zadzwoń!