Czy warto zainstalować akumulator do instalacji fotowoltaicznej?

Czy warto zainstalować akumulator do instalacji fotowoltaicznej?

Data publikacji: 6 maja 2021

Produkcja energii elektrycznej z paneli PV w największym stopniu odbywa się środkowej części dnia. Nadmiar, który nie jest wykorzystywany przez gospodarstwa domowe, trafia do sieci dystrybucyjnej z możliwością ponownego poboru w ilości 80%. Co zrobić, by w chwili, gdy energii elektrycznej potrzeba najwięcej (o poranku i w nocy) również wykorzystywać energię wprost z instalacji fotowoltaicznej?

Jak korzystać z instalacji fotowoltaicznej również w nocy?

akumulator do instalacji fotowoltaicznej

Odpowiedzią są akumulatory, które w instalacjach PV rozpowszechniły się dzięki systemom off-grid. To inaczej instalacje wyspowe, które są autonomiczne i nie są podłączone do sieci zewnętrznych. Dlatego niezbędnym elementem ich wyposażenia jest właśnie akumulator. Z czasem coraz więcej takich systemów zaczęto montować również w gospodarstwach domowych, rolnych i przedsiębiorstwach. Dlaczego? Celem zapewnienia optymalnego wykorzystania czystej energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych.

Czy akumulator rzeczywiście jest konieczny?

Trzeba przyznać sobie otwarcie, że sporo Klientów z powodzeniem korzysta jedynie z prawa Prosumenta i nie instaluje akumulatorów w swoich systemach PV. Jednak staje się to popularne ze względu na zwiększoną świadomość Klientów na temat rozbieżności w szczytowej fazie produkcji prądu a największym momentem jego zużycia. Aby nie pozbawiać się 20% energii elektrycznej, można zainstalować akumulatory. Ich sprawność wynosi ok. 97% (oczywiście w zależności od modelu), co sprawia, że bardzo mocno zbliżasz się do granicy 100% wykorzystania energii produkowanej przez własną instalację PV.

Kiedy najczęściej przydają się akumulatory w systemach PV?

Jednym z miejsc, które mocno korzystają ze zmagazynowanej energii elektrycznej, są firmy, których szczyt działalności przypada na godziny nocne. To również gospodarstwa domowe, gdzie zdecydowanie największy pobór prądu występuje w nocy lub wieczorem. To logiczne, że największe zapotrzebowanie na energię elektryczną jest właśnie w tych porach doby, a instalacja fotowoltaiczna działa na największych „obrotach” w dzień.

Dla zoptymalizowania zużycia energii produkowanej przez swoją minielektrownię montuje się akumulatory. Są one potrzebne wieczorem, w nocy, nad ranem, ale też w momentach nagłej utraty energii elektrycznej. Właśnie dlatego traktowane są też jako awaryjne źródła zasilania. Dzięki inteligentnym systemom sterowania, utrata energii z zewnątrz jest niezauważalna, bo zmiana zasilania odbywa się w ciągu ok. 20ms.

Chcesz wykorzystać akumulator do instalacji fotowoltaicznej? Skontaktuj się z nami i sprawdź, jakie rozwiązanie w Twoim przypadku będzie optymalne.