Carporty fotowoltaiczne
Alternatywne metody produkowania energii
Wykorzystywanie alternatywnych metod produkowania energii elektrycznej jest w ostatnich latach niezwykle popularne. Dostępność wydajniejszych modułów PV i doświadczonych firm, takich jak Solar Eco Energia, sprzyja rozwojowi nie tylko nadachowych, ale też naziemnych instalacji. Przykładem jest modna forma systemów BIPV (Building Integrated PhotoVoltaics), czyli wiaty fotowoltaiczne. Dlaczego warto z nich skorzystać? Gdzie mogą znaleźć swoje miejsce?
Na czym polega instalacja paneli fotowoltaicznych?
Celem implementacji paneli PV jest uzyskanie energii słonecznej, a w konsekwencji konwersja jej pod wpływem półprzewodników na energię elektryczną. Poszczególne małe moduły łączy się w jeden większy zapewniający określoną moc znamionową. Ilość gotowych paneli szacowana jest wobec średnich potrzeb gospodarstwa domowego, placówki publicznej, czy przestrzeni handlowej. Instalacja zawsze powinna być wykonywana z nadmiarem wydajności, by zapas energii elektrycznej można było spożytkować na dodatkowe cele np. ładowanie samochodu elektrycznego, czy oświetlenie posesji, lub po prostu sprzedaż do sieci zewnętrznej.
Gdzie montuje się panele PV?
Zasada jest prosta – najlepszy uzysk energetyczny powstaje wtedy, gdy panele zwrócone są pod kątem 30 stopni od poziomu i 0 stopni w stronę południową. W praktyce na połaciach dachowy trudno jest o uzyskanie takich wartości, dlatego montuje się je na specjalnych konstrukcjach. Popularne wśród osób dysponujących większym obszarem użytkowym są instalacje naziemne. Jedną z form takich systemów jest carport fotowoltaiczny, czyli zadaszenie naziemne dla samochodów z pokryciem dachowym z paneli PV.
Korzyści ze stosowania carportów fotowoltaicznych
Konstrukcja wiaty fotowoltaicznej mieści w sobie funkcjonalność i innowacyjność, a poza tym jest ekologiczna. Chociaż takie zadaszenia najczęściej realizuje się, by zasilać auta elektryczne, nic nie stoi na przeszkodzie, by służyły po prostu jako zadaszone miejsce postojowe na prywatnej posesji, parkingu publicznym, terenie zakładu pracy, czy nieopodal galerii handlowej. W ten sposób mogą jednocześnie zapewniać zadaszone miejsce parkingowe, ale przede wszystkim stanowić źródło energii do zasilania oświetlenia wokół posesji, na elewacji lub parkingu.
Stelaż samego cartportu fotowoltaicznego może być wykonany ze stali, drewna lub innego preferowanego przez Użytkownika materiału. Sam projekt może być dobrany indywidualnie i wykonany na podstawie pomysłów Konsumenta.
Oszczędzanie energii z jednoczesną dbałością o auta to praktyczne rozwiązanie dla domu, firmy i placówki publicznej. Zadzwoń i skorzystaj!
Masz pytanie dotyczące
carportów?