Banki energii
Akumulatory fotowoltaiczne
Instalacja fotowoltaiczna zapewnia niezależność od zewnętrznych dostawców prądu. Podczas najbardziej słonecznych dni moduły generują na tyle dużo prądu, że nadwyżki są oddawane do sieci, z możliwością ich późniejszego wykorzystania. Nie zawsze jednak taki model się sprawdza. Od czego to zależy i na czym polega działanie akumulatorów fotowoltaicznych?
Prawo prosumenckie, a magazynowanie energii
Produkując energię elektryczną, nie jesteś w stanie zużyć jej zużyć w 100%. Instalacje mają z zasady przekraczać Twoje zapotrzebowanie w takim stopniu, by w nocy i dni pozbawione promieni słonecznych pobierać oddawany wcześniej prąd do sieci energetycznej bez dodatkowych kosztów. Sprawność takich wirtualnych akumulatorów to 80%, bo tyle energii bezpłatnie możesz znowu pobrać spośród samodzielnie wyprodukowanej. Jest jednak na to sposób. Jest nim fotowoltaiczne magazynowanie energii.
Co dzieje się w sytuacji, gdy potrzebujesz energii elektrycznej, jest noc, a nagle sieć zewnętrzna ulega uszkodzeniu? Jesteś pozbawiony źródła energii, która jest niezbędna do pracy urządzeń domowych, internetu, komputerów, ładowarek, czy systemu grzewczego. Pomocne jest magazynowanie energii w akumulatorach.
Jak działają domowe akumulatory fotowoltaiczne?
To inaczej banki energii elektrycznej. Ich rolą jest magazynowanie nadwyżki prądu w bateriach o pojemności wystarczającej do funkcjonowania od jednego do trzech dni w zależności od modelu. Akumulatory do fotowoltaiki ładują się w momencie największego uzysku energii produkowanej z paneli. Gdy zysk przekracza zapotrzebowanie, baterie są ładowane, a w momencie ich „zapełnienia” nadwyżka przekazywana jest do sieci elektrycznej.
W chwili, gdy słońce zachodzi lub powstaje zacienienie instalacji, akumulatory dostarczają urządzeniom energii elektrycznej bez konieczności jej pobierania z sieci zewnętrznej. Ma to duże znaczenie w kontekście uniezależnienia się od dostawców. Sprawność takich baterii sięga nawet 96%, co przekracza możliwości „wirtualnego” magazynowania.
Gdzie najczęściej przydają się banki energii?
Awaryjne zasilanie z akumulatorów może przydać się każdemu. Nigdy nie wiadomo kiedy nagle zabraknie prądu. Dzięki akumulatorom możesz być spokojny o ewentualne przerwy w dostawach i zasilać dom niezależnie nawet w nocy. Poza tym banki energii szczególnie przydają się w miejscach oddalonych od sieci energetycznej, co w polskich warunkach szczególnie dotyczy miejsc letniskowych np. w górach. Warto pamiętać, że właśnie w takich miejscach jest bardzo dobry poziom rocznego nasłonecznienia, więc instalacja fotowoltaiczna z akumulatorami świetnie się sprawdza.
Skorzystaj już teraz z możliwości magazynowania swojego darmowego prądu. Zadzwoń lub napisz!
Zamów bezpłatną wycenę!